В основу виховної роботи ліцею покладена концепція особистісно орієнтованого виховання, яка передбачає активне залучення учнів до виховного процесу на засадах співпраці, партнерства і взаєморозуміння. Актуальним стало створення умов для розвитку процесів самовиховання, самовдосконалення, самореалізації особистості, набуття нею досвіду суспільної діяльності.
Учнівське самоврядування є універсальною формою організації життя шкільного колективу та чинником творчої самореалізації особистості школяра.
У Первомайському ліцеї «Ерудит» учнівське самоврядування є важливою частиною демократичних процесів, які відбуваються як у школі. Учнівське самоврядування сприяє згуртуванню шкільного колективу, розвитку громадської думки, процесу соціалізації особистості, ефективному входженню учнівської молоді в доросле життя. Діти стають не спостерігачами життя, а його учасниками. Через шкільне самоврядування відбувається підготовка майбутніх активних громадян держави. Самоврядування в нашому навчальному закладі існує багато років та має свою назву «Віче», девіз: «Самі вирішили, самі зробили, самі відповідаємо!», та емблему.
Очолює самоврядування ліцею президент, вибори якого відбуваються за аналогією з загальнодержавними, шляхом таємного голосування учнів та вчителів ліцею. Претенденти проводять передвиборчу агітацію, виступають з презентацією власних програм розвитку самоврядування ліцею. Від 9-11-х класів висуваються представники до учнівського парламенту, які для організації діяльності за різними напрямами об’єднуються в комітети парламенту, представники 5-8 класів утворюють старостат, який діє під керівництвом учнівського парламенту.
Завдання, які вирішує учнівське самоврядування ліцею:
- сприяти навчальній та творчій діяльності учнів;
- формувати особистість з глибоко усвідомленою громадянською позицією;
- Забезпечувати комплексний виховний вплив на учнів шляхом їх залучення до усвідомленої і систематичної участі у вирішенні важливих питань класу та ліцею;
- заохочувати ініціативу, здатність приймати нестандартні рішення;
- Забезпечувати захист прав та інтересів учнів;
- створювати широке поле можливостей для самореалізації учнів у творчих справах;
- виховувати почуття власної гідності, досягати поставленої мети;
- формувати правову культуру, попереджувати прояви протиправної поведінки в учнівському середовищі;
- розвивати фізкультуру та спорт, формувати навички здорового способу життя.
Першим завданням учнівського колективу на початку навчального року було оновлення парламенту ліцею. Для поповнення парламенту новими активістами було сформовано робочу групу (представники від всіх 8 комітетів парламенту 10-11 класи), яка обирала з учнів 9 та 8класів доповнення до своєї команди. Так на початку жовтня у нас був обраний президент парламенту ліцею, сформований старостат ліцею та шкільний парламент.
Всі голови комітетів добре розуміли своє завдання та мету роботи в комітетах. Перш за все увага була акцентована на те, що потрібно згуртувати новостворений колектив, працювати з кожним учнем індивідуально, розвивати свої здібності та допомогти розвинути здібності товаришів. На початку навчального року очолила шкільний парламент Андрійченко Дар’я (10-А).
У 2021-2022 навчальному році учнівський колектив працював над пошуками цікавих форм роботи, адже в умовах карантину та в умовах військового стану складно проводити вже традиційні заходи.
В цьому році ми запланували та провели такі заходи та акції:
- «Ерудит»: відновлення роботи репетиторського центру «Алгоритм»
в новому форматі. Проводилися індивідуальні консультації учнів (всього 36 учнів) з навчальних предметів (математика, фізика, хімія, англійська мова, біологія).
- «Милосердя»: шкільним активном було проведено ряд акцій по збору коштів для вихованця дитячого притулку Тішкова Олександра зібрано та перераховано 2 тис грн., «Допоможи солдату» ( перераховано на рахунок 1500 грн), «Від серця до серця» переведено 1 тис.500 грн., на лікування вчителів нашого ліцею 4 тис.грн.(Буртова В.П. та Дячук С.П.) «Проведено благодійну акцію «Подаруй бібліотеці книгу» закуплено 123 екз. книг на суму 11 тис. 347грн., зібрані подарунки (солодощі, обереги та малюнки) для військових, які знаходяться в зоні ООС; напередодні Дня Збройних сил України відбулася зустріч старшокласників з військовослужбовцями частини А 2183 та А 2709, для 79 окремої десантно – штурмової бригади
ЗСУ підготовлено та відправлено посилки із смаколиками, новорічними сувенірами та оберегами; взяли участь в акції «Допоможи Українській Армії», на потреби військових зібрані продукти харчування, засоби гігієни, натільна білизна та продукти харчування швидкого приготування; Для родин вимушених переселенців учнями, батьками та вчителями зібрано та відправлено до Територіального центру соціального обслуговування посуд, іграшки, одяг, взуття та інш. необхідні речи. Зібрані речі, іграшки, канцелярське приладдя для вихованців центру псіхологічної підтримки.
- «Гарт»: поновлення та щоденне проведення веселої руханки для учнів початкової школи на III перерві. Проводилися веселі ігри на перервах для початкової школи в вересні, жовтні, квітні, травні на вулиці.
- «Радіо-центр»: на перервах в школі звучить українська музика для патріотичного виховання школярів. Кожного понеділка робочий тиждень розпочинається з урочистого підняття прапору і гімн України лунав для всієї школи. До кожного святкової чи пам’ятної дати наші радіоведучі готували тематичні радіоефіри ( «Пішоходам – безпечний рух!», «День вчителя», « За мир у всьому світі – це значить – за життя», «Серед братських могил у краю степовім», «Козацькі забави», «Твоя правова культура», «Людяність в нелюдський час», «СНІД – проблема XXI століття!», «Чарівник Святий Миколай», «Рік новий – прекрасне свято мрій», «День свободи та гідності», «День української писемності», «Сірники – не іграшка!», «З газом будь обережним!», «Охорона праці очима дітей»)
- Правопорядок: здійснював рейди по перевірці зовнішнього вигляду та дисципліни, рейди по перевірці стану класних кімнат, слідкували за правопорядком в школі, перевіряли роботу чергових по школі.
- «Еко – центр»: у жовтні, квітні та травні були проведені шкільні толоки, відбувається постійний контроль за станом рослин в класних кімнатах. З вересня учнівське самоврядування продовжило активну роботу над проєктом по сортування сміття.
- «Прес-центр»: робилися тематичні виставки стіннівок, малюнків («Пішоходам – безпечний рух!», «Мій рідний край!», «День вчителя»,
«День миру!», «Серед братських могил у краю степовім», «Козацькі забави», «Мої права», «Голодомор», «СНІД – проблема XXI століття!», «З новим роком!», «День свободи та гідності», «День української писемності», «Охорона праці очима дітей»). Репортажі та інтерв’ю про цікаві події в школі, робили різні оголошення учням, приймали участь у ведені сайту школи.
- «Дозвілля»: для учнів 1-2 класів був створенний лепбук «Дотримуйте правила дорожнього руху». Проведена акція до Дня миру акція «Ми за мир!». На День вчителя була проведена безпрограшна лотерея. В ній прийняли участь всі присутні вчителі та адміністрація школи. Після цього учнями 11-х класів був підготовлений концерт до цього свята. До Дня українського козацтва відбулася військово-спортивна гра «Козацькі забави», в якій змагалися команди учнів10-х, 11-х класів та військовослужбовці в/ч А 2183 та в/ч А 2709. Напередодні осінніх канікул учнівське самоврядування влаштувало виставку учнівських творчих робіт
«Осінній вернісаж» (для учнів 1-7 класів). Взяли участь у підготовці заходу «Голодомор 1932-1933 рр. – геноцид українського народу». Учнівське самоврядування влаштувало «куточок пам’яті», а також була проведена акція, в якій прийняли участь всі бажаючі учні «Схиляє голову в скорботі….. Я голосую за життя, організували участь в конкурсах малюнків «Діти України проти війни» та « Мамо, я бачу війну».
Здобули перемоги в різних міських та обласних творчих конкурсах :
– онлайн конкурсі міського етапу обласного фольклорного фестивалі –
конкурсу «Різдвяні канікули» та вибороли ІІІ місце,
– участь у конкурсі на кращого лідера учнівського самоврядування та
одержали ІІ місце,
– провели заходи до дня Соборності та дня пам’яті жертв Голокосту,
– участь в обласному етапі конкурсу «Новорічна композиція» та
«Український сувенір» та отримали І місце.
Отож, робота учнівського парламенту у нашому ліцеї налагоджена досить добре. Є надбання і помилки, з якими приходить досвід. Закладено підвалини великої справи – залучення учнів до участі у шкільних справах, частково, у справах міста. Протягом навчального року всі комітети учнівського парламенту, органу учнівського самоврядування, намагалися добре впоратися зі своєю роботою. Більшість учнів школи із задоволенням брали учать в учнівському самоврядуванні, в організації колективних творчих справ. Учні вчилися бути ініціативними, відстоювати власну думку, формувати активну громадянську позицію.
Аналізуючи діяльність за 2021-2022 навчальний рік можна зробити наступні висновки (рекомендації):
- В наступному навчальному році необхідно спланувати та спрямувати роботу учнівського самоврядування по залученню більшої кількості дітей, з числа пасиву, до участі в учнівському самоврядуванні та організації колективних творчих справ;
- Залучення учнів до активного спортивного життя; волонтерської діяльності; екологічної акції «Життя без сміття»;
- Впроваджувати нові моделі учнівського самоврядування;
- Активніше залучати членів учнівського самоврядування до нетрадиційних форм проведення шкільних та міських заходів, організації дозвілля.
Учнівський парламент ліцею активно співпрацює з педагогічним колективом та адміністрацією, здійснює значний вплив на учнів, організовує, дисциплінує дитячий колектив, є центром ініціативи, творчості, ліцеєм громадської активності учнів.
Президент учнівського самоврядування Д. Андрійченко