Первомайський ліцей «ЕРУДИТ»

Первомайський ліцей

«ЕРУДИТ»

Історія  в півстоліття 

      Усе навкруги починається із школи. Вона, як і людина, має свою історію, а головне те, що вона має свою душу. А її душа – це учнівський та педагогічний колективи, такі різноманітні, різнобарвні і надзвичайно творчі.

   50 років! Це небагато, але й немало. 50 років – золотий ювілей ліцею «Ерудит». Як перлина до перлини на вишуканому намисті, так рік за роком  нанизані на срібну нитку життєві будні нашого навчального закладу. У ньому навчають, люблять, виховують, благословляють у далекі світи своїх вихованців.
Школи, як і люди, бувають різні. У кожної своя доля, своя біографія. Наш ліцей має теж цікаву і багатогранну історію. Розпочав своє існування навчальний заклад у 1965 році як 8-річна школа для дітей військовослужбовців Первомайського гарнізону. Це було маленьке одноповерхове дерев’яне приміщення, у якому навчалося до 300 дітей. Директором стала Лариса Порфирівна Скарченко, а її заступником – молода, перспективна вчителька російської мови та літератури Розова Таїса Олександрівна.
На початку 70-х активно розбудовувався житловий масив військового містечка по вулиці Коротченко, у центрі якого скоро з’явилася світла і затишна будівля середньої школи з виробничим навчанням №15.
Рішенням виконавчого комітету Первомайської міської ради від 28 серпня 1972 року було введено в експлуатацію приміщення школи загальною площею 4161м² на 960-1000 учнівських місць. Тож саме з 1972 року розпочалася її славна історія. Першим директором стала Синельникова Марія Тимофіївна, а її наступницею з 1976 р. – Розова Таїса Олександрівна, талановитий педагог і організатор, непересічна особистість, людина величезного творчого потенціалу. Завдяки її зусиллям сформувався стабільний високопрофесійний педагогічний колектив, який забезпечував високу результативність освітнього процесу.
27 років очолювала Таїса Олександрівна педагогічний колектив, і всі ці роки школа була серед кращих закладів освіти міста, неодноразово відзначалася на місцевому та державному рівнях. Саме в ті роки закладались традиції школи, утверджувався її авторитет у мікрорайоні та в місті.
 З 2002 року кермо навчального закладу переймає Погорєлова Тетяна Василівна, учитель російської мови та літератури, учитель-методист,  відмінник освіти України, нагороджена нагрудним знаком „Василь Сухомлинський”. Це грамотний досвідчений фахівець, енергійна, відповідальна людина, яка творчо підходила до вирішення організаційних питань. У роботі завжди відзначалась її особлива пунктуальність, відданість школі, у якій вона пропрацювала 44 роки, із них – 19 успішно керувала закладом. З великою наполегливістю Тетяна Василівна намагалася створити найкращі умови для роботи і навчання, відремонтувати та довести до норм та вимог сьогодення, оснастити школу новим сучасним обладнанням. Тому комп’ютеризація була одним з поставлених завдань, яке досягалось крок за кроком. У кабінетах встановлено комп’ютери, ноутбуки, проєктори і мультимедійні дошки. Шкільні комп’ютери підключено до Всесвітньої мережі Інтернет.
   За керівництва Тетяни Василівни у 2007 році з метою удосконалення освітнього процесу, виявлення, відбору та поглибленої загальноосвітньої підготовки здібної і обдарованої молоді, забезпечення наступності між базовою, старшою школою та ВНЗ школа рішенням 31 сесії 5 скликання Первомайської міської ради від 25.06.2007р. №21 реорганізована у навчально-виховний комплекс „Первомайська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 15 – колегіум”. На ІІІ ступені навчання учні здобували профільну  загальну середню освіту за природничо-математичним та суспільно-гуманітарним  напрямами та поглиблено вивчали окремі предмети.

У цьому ж році був започаткований проєкт «Кадетський клас», який став гордістю школи, яскравим втіленням інноваційної моделі організації освітнього процесу та військово-патріотичного і громадянського виховання школярів. Ідея започаткувати педагогічний проєкт «Кадетський клас» належала вчителю предмета «Захист Вітчизни» Валерію Кнішуку, колишньому військовому, який завжди з особливою повагою і професійною гордістю сприймав усе, що пов’язане з військовою службою. Свій обов’язок учителя вбачав у вихованні в юнаків справжніх чоловічих рис та якостей громадянина і захисника Вітчизни. Тому багато випускників кадетського класу стали військовими і нині захищають нашу Батьківщину в рядах ЗСУ.

Випускники 2006-2007 року на чолі з учителькою англійської мови Романюк Наталією Володимирівною подарували школі ще один творчий проєкт «Віденський бал», який і донині продовжують старшокласники.

У вересні  2018- 2019 р. педагоги початкової школи долучилися до впровадження реформи НУШ і стали учасниками Всеукраїнського науково-педагогічного проєкту “Інтелект України”. Нині за проєктом навчається 5 класів.

    Історію школи протягом 50 років писали педагоги, які з гордістю переймали надбання попередників. Адже завжди у школі працювали визначні педагоги, серед яких учителі  постійного пошуку, люди, поряд з якими хочеться бути досконалішим, озброєним системою вмінь, стремлінням мати найвищі людські якості: почуття  відповідальності за долю людини, гуманність у своїх помислах.

  Обличчя нашого ліцею формували кращі педагоги, чиї імена і досі з пошаною згадують колеги та колишні випускники. Це Ширанська О.О., Шефова З.І., Понятовська Н.В., Підлубна М.І., Шабалова В.С., Савенко Г.П., Вільчанський М.С., Клочкова В.С., Коломієць Н.І., Сніцаренко Г.А., Кульчицька О.С., Жуматій К.І., Саприкіна О.О., Ситніков В.П., Ковальова В.П.,  Желудкова Л.М., Абакумова Г.Д., Вусатюк Н.П., Міщенко В.Д., Бондаренко Н.Я., Потапенко І.Н., Кащук Г.М., Маковська І.В., Сорока В.В., Холодовська В.О., Рогаленко Л.А., Романюк Н.В., Калганова Е.В., Буртова В.П., Сапунова Т.В., Лигун В.О.,  Сподар Л.Л., Власенко О.М., Заболотна Л.Ф.,  Коржева О.І.

Приємно відзначити, що Кащук Г.М. та Сніцаренко Г.А. брали участь у конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» й отримали звання Соровського вчителя (1994 р.).
Школа особливо пишається своїми випускниками, які обрали вчительську професію і працювали або працюють нині у рідній школі.
  Це Антіпіна Л.В., Марчук Н.М., Кифоренко Н.М., Гізюк Г.М., Татарінцева О.В., Дудіна Н.М., Шаповал О.С., Підгорна І.П., Галак А.А.

  У 2021 році рішенням 14 сесії 8 скликання Первомайської міської ради   від 24.06.2021 року №12 змінено тип та перейменовано заклад з навчально-виховний комплекс „Первомайська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 15 – колегіум” Первомайської міської ради Миколаївської області на Первомайський ліцей «Ерудит» Первомайської міської ради Миколаївської області, який очолила творча, ініціативна директорка Пташинська Наталія Володимирівна. За її ініціативи заклад долучився до нових сучасних проєктів, програм та ініціатив, серед яких

· Міжнародний проєкт “PALS -2030”, що дає можливість поглиблення своїх знань з теми проєктного підходу, посилення спроможності щодо залучення фінансових ресурсів задля розбудови освітнього простору закладу, прагнуть міжнародного партнерства та всебічного розвитку учнів та педагогів;
· Міжнародний проєкт «Шкільний простір як модель толерантного суспільства» (інклюзивне навчання);
· Усеукраїнський проєкт «Енергоефективні школи: нова генерація» – інноваційна освітня програма навчання з енергоефективності для школярів від 8 до 16 років, спрямована на виховання екологічних цінностей та відповідального ставлення до споживання енергоресурсів, а також формування навичок раціонального використання енергії;
· Усеукраїнський проєкт «Мережа DOCU/КЛУБів за реформи», що дав можливість створити на базі ліцею кіноклуб Docudays UA медіапросвіти з прав людини та сприяє місцевому розвитку та демократичним реформам у сфері прав людини за допомогою документального кіно, а також націлений на співпрацю й розбудову спроможності місцевих органів влади та громадянського суспільства;
· апробація інформаційно-аналітичної системи EvaluEd, покликаної підвищити ефективність моніторингу закладів освіти, підготовки й проведення інституційних аудитів, самооцінювання управлінського й освітнього процесів, проведеної Державною службою якості освіти України та управлінням Державної служби якості освіти у Миколаївській області.
   У цьому ж навчальному році стартували цікаві внутрішні проєкти “Кава з директором”, «Дві зірки» (фотосесія для учнів переможців конкурсів, Всеукраїнських учнівських олімпіад та їх наставників), «На хвилях «Ерудиту»» (випуск інформаційного дайджесту). Мета ініціатив – налагодження партнерства між учасниками освітнього процесу для отримання якісної освіти.
  Виховання почуття патріотизму, формування активної громадської позиції та почуття обов’язку перед своєю Вітчизною в нашому ліцеї завжди є пріоритетними. 
    З початком повномасштабної війни росії проти України учні ліцею об’єдналися разом з вчителями та батьками для організації збору гуманітарної допомоги для військовослужбовців, які захищають нашу країну. Разом збирали необхідні речі. Це продукти харчування довготривалого зберігання, солодощі, консервація, засоби гігієни, теплий одяг, нижня білизна, шкарпетки. В цих речах найголовніше ‒ частинка дитячої любові і домашнього тепла. Дитячі малюнки та обереги, виготовлені руками школярів, стали для захисників окремим, дорогим серцю подарунком. Протягом березня – травня 2022 року в закладі проходила акція «Добра шафа» в ході якої всі бажаючі могли допомогти внутрішньо переміщеним особам продуктами харчування, одягом, іграшками, посудом, Адже у всіх українських дітей є одне спільне бажання: нехай, нарешті, в Україні запанує МИР!
Зараз, ліцей «Ерудит» – один із провідних закладів загальної середньої освіти міста Первомайська, у стінах якого навчається більше 1080 учнів, а освітній процес забезпечують 65 креативних, відданих своїй справі педагоги. З них мають педагогічне звання «вчитель – методист» – 5, «старший вчитель» – 11, кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» – 23 вчителів. Кожен із них намагається турбуватися про учнів, виховувати, віддавати тепло своїх сердець і душ.
Ліцей. гордиться наполегливими педагогами, які впевнено крокують до своєї мети, досягають поставлених цілей, розкривають перед учнями різні грані багатовимірної дійсності і закликають бути активними творцями нового життя, побудованого на принципах поваги до іншого, патріотизму, шанобливого ставлення до своєї мови, культури та історії. Щороку педагоги доводять свою педагогічну майстерність, професійні уміння і творчі здобутки в конкурсі «Учитель року», у різноманітних проєктах та конкурсах. А їх вихованці є постійними призерами міських, обласних етапів  Всеукраїнських учнівських олімпіад, багатьох творчих конкурсів, проєктів: Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, міського конкурсу читців «Поетична пристань», Всеукраїнської українознавчої гри “Соняшник”, Усеукраїнського учнівського фізичного конкурсу “Левеня”, Міжнародного математичного конкурсу «КЕНГУРУ», конкурсу з англійської мови «Гринвіч», Міжнародного конкурсу творчих робіт учнів, вчителів, студентів та аспірантів «Уроки війни та Голокосту – уроки толерантності» тощо.
Варто відзначити тих учителів, які виявляють обдарованих учнів, створюють максимально сприятливі умови для формування високо інтелігентної, активної творчої особистості і щороку досягають найвищих результатів. Це Сизова А.В, Кифоренко Н.М., Садовник Н.Ф., Овчаренко Н.О., Рігоц Н.В., Татарінцева О.В., Гречешнюк С.В., Запорожчук О.В., Коржева О.І., Носова М.С., Підгорна І.П., Верескун С.В., Дячук О.К., Косенков В.Г. 
Спорт також займає чільне місце в шкільному житті ліцею.  Високих результатів досягає збірна команди закладу з волейболу, футболу, баскетболу, шахів та настільного тенісу із професійними наставниками Косенковим В.Г., Баранюком Г.С., Нікіфоровим О.Л., Шарковським І.О.
Щороку ліцей в рейтингу серед усіх закладів загальної середньої освіти міста  посідає призові місця. А свідченням плідної роботи педагогів та учнів є високі результати ЗНО: протягом 2017 – 2021 рр. заклад входив у десятку кращих загальноосвітніх закладів освіти Миколаївської області. Варто зазначити, що за результатами ЗНО з усіх навчальних предметів, визначених для обов’язкового складання у 2021 році, стипендію Президента України за найвищі результати отримала учениця нашого ліцею Піроженко Дар’я.
У вересні ліцей святкуватиме золотий ювілей. За ці роки відбулося 48 випусків, міцні знання та путівку в життя отримали майже 4000 випускників. 39 з них були нагороджені золотими, а 27 – срібними медалями.
Тисячі учнів вирушили в життєвий вирій за період історії школи, залишивши в невидимих духовних нішах гамірне відлуння дитинства. Кожен учень – це неповторна доля. Це – історія, написана самими учнями. Випускники нашого ліцею – це люди різного віку і різних професій, які досягли особливо високих вершин. І чим більших висот його вихованці досягають, чим більший слід по собі залишають, тим більше гордиться ними наш заклад. А гордитись є чим, бо випускниками ліцею є дійсно шановані та успішні люди. В одному нарисі неможливо згадати всіх випускників, які торували дорогу до знань за останні 50 років, трудилися на благо Батьківщини в різних галузях: освіті, науці, культурі, медицині, промисловості, сільському господарстві тощо.
Отже, можемо з гордістю сказати: ми пишаємося своєю історією, своїми учнями, учителями та випускниками!
  Сьогодні  її створюють нинішні учні, учителі, батьки, які своєю працею, своїми справами і вчинками продовжують вписувати в літопис нові славні сторінки.
   Бажаємо нашому ліцею яскравих багатобарвних сторінок життя і нових перемог!

Вступ Склад психологічної служби в закладі освіти: Практичний психолог – Ілащук Г.О., спеціаліст. Соціальний педагог – Патрушева Л.В., спеціаліст. Нормативно-правові документи, на

Структура плану:  1. Аналіз роботи бібліотеки за 2023- 2024 навчальний рік.  Бібліотека ліцею є обов′язковою структурною ланкою загальноосвітнього навчального закладу, що керується

РОЗДІЛ І. ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ Вимога/правило 1.1. Забезпечення здорових, безпечних і комфортних умов навчання та праці. Хочу нагадати, що рішенням сесії Первомайської міської ради №12 від 24.06.2021 року змінено тип та